Historie oddílu

Čtvrtý brněnský oddíl „Čtverka“ začal psát svoji historii v září roku 1919, kdy došlo k reorganizaci brněnských skautů a do čela Čtverky se postavil Karel Vybíral. Dalším důležitým milníkem je rok 1923 kdy Čtverka uspořádala svůj první stálý tábor. Místo k táboření bylo z dnešního pohledu poměrně neobvyklé, jednalo se o nádvoří zříceniny hradu Střemchoví nedaleko Dolních Louček.

1931, Kaštanové údolí. Uprostřed stojící A.B.Svojsík

Současný oddílový pokřik „Ja, bu, džena,džau, Brno čtyři, džuga hau! “ poprvé zazněl z úst našich předchůdců v roce 1934 a o tři roky později, tedy v roce 1937, vznikl současný pokřik vlčat: „Hau, hau, ratata, Brno čtyři, vlčata. Haf, haf, haf!“.

Po vypuknutí 2.sv války fungovala Čtverka, stejně jako celý český skaut, oficiálně do 28. října 1940, kdy byla celá organizace rozhodnutím K. H. Franka zrušena. V tomto roce stihla ještě nejen Čtverka, ale i ostatní oddíly uspořádat letní tábory, které ovšem byly nacisty rozehnány. Během 2.sv války Čtverka byla součástí Klubu českých turistů, takže v omezení a pod strachem fungovala i dále.

Členové našeho oddílu, kteří položili život za svoji vlast: Otmar Chlup (†1938), Zdeněk Řezáč(†1943), Svatopluk Beseda(†1945), Jan Vondruška(†1945), Ilja Racek(†1944), Robert Newmarkt († není známo) a pravděpodobně i další.

1946 – 1947. Výroba vláčků z krabiček od sirek. Zprava: Mašata, Pospíšil, Řezáč.

Během obnovení činnosti roku 1945 byl neobyčejný zájem o skauting. 8.12 1945 počet členů ve Čtverce vzrostl na číslo 240. Z organizačních důvodů došlo k rozdělení do čtyřech „vojů“. Během tohoto krátkého období (1945 – 1950), kdy mohl skauting svobodně fungovat vznikl i náš současný oddílový znak. Ukončení činnosti nejlépe vystihuje věta z jednoho skautského deníku: „Včera jsme předali Pionýrům inventář. Tím to zhaslo“.